Blog

Czym się różnią egzaminy Goethe-Zertifikat i TELC?

Egzaminy Goethe i TELC  są dwiema różnymi organizacjami oferującymi certyfikowane egzaminy językowe z języka niemieckiego. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania i stwierdzenia dotyczące obu certyfikatów.


  1. Nie ma różnicy w ich trudności. Poziom np. C1 to poziom C1, nie ma znaczenia do jakiego egzaminu się przygotowujesz. 

Jest to tylko po części prawda. Z jednej strony jeśli ukończyłeś/aś kurs na poziomie C1, powinieneś/powinnaś zdać egzamin na danym poziomie bez problemów. W końcu liczą się Twoje umiejętności językowe, a egzamin Goethe lub TELC jest jedynie formą ich sprawdzenia. Z drugiej strony każdy/a z nas ma swoje mocniejsze i słabsze strony, jeśli chodzi o opanowanie języka - ktoś jest orłem w gramatyce, ale gorzej radzi sobie z rozumieniem ze słuchu. Inna osoba świetnie wypada w części ustnej, ale gorzej sobie radzi z pisaniem.

Nie da się obiektywnie odpowiedzieć na pytanie, który z tych testów jest łatwiejszy. To tak jak spytać się kogoś, czy łatwiej jest przepłynąć czy przebiec 5 kilometrów. To zależy czy świetnie pływasz czy uwielbiasz biegać. I tak samo z egzaminem - testy różnią się od siebie, więc lepiej sprawdzić, na które umiejętności w danym teście kładzie się nacisk. Na przykład - na Telc B2 są zadania “typowo gramatyczne” - tzw. Sprachbausteine, na Goethe B2 jest za to 5 ćwiczeń z rozumienia ze słuchu. Jeśli lubisz pisać “wypracowania”, i argumentować to Goethe może być egzaminem dla Ciebie, ale jeśli wolisz tworzyć teksty typu reklamacja lub prośba o informację to lepiej zapisz się na TELC.


  1. Goethe jest egzaminem bardziej prestiżowym niż TELC.

Goethe Institut to niemiecka instytucja kulturalna, która jest szeroko rozpoznawana na całym świecie i ma długą historię oferowania kursów i egzaminów z języka niemieckiego. Ich certyfikaty są powszechnie uznawane i cenione również w środowiskach akademickich i zawodowych. Instytucja specjalizuje się tylko w egzaminach z języka niemieckiego.  TELC przeprowadza natomiast egzaminy z 10 języków, w tym niemieckiego.

Więc tak -  egzaminy Goethe są uważane za jedne z najbardziej prestiżowych. Jednak warto zaznaczyć, że prestiż to jedno, a odpowiedni certyfikat to drugie. Wybór między egzaminem Goethe a egzaminem TELC powinien zależeć od twoich konkretnych potrzeb i celów. Oba rodzaje certyfikatów są ważne i uznawane, i mogą być używane w celach edukacyjnych lub zawodowych. Ostateczny wybór zależy od twojej sytuacji i preferencji.


  1. TELC jest tańszy

Koszty egzaminów TELC i Goethe-Zertifikat mogą się różnić w zależności od lokalizacji (czy zdajesz w Polsce czy w Niemczech czy w Szwajcarii), instytucji egzaminującej i rodzaju egzaminu. Ale tak - TELC jest zazwyczaj tańszy niż Goethe.


  1. Na TELC mogę korzystać ze słownika.

Nie, korzystanie ze słownika nie jest dozwolone ani na egzaminie Goethe, ani na egzaminie TELC.


  1. Przy egzaminie Goethe można powtarzać tylko niezdany moduł, a przy TELC trzeba powtarzać całość.

W praktyce to prawda. Egzaminy Goethe-Zertifikat można również powtarzać w częściach, tzw. modułach, np. samo Leseverstehen. Oznacza to, że jeśli nie zaliczysz całego egzaminu lub chcesz poprawić wynik w jednym z modułów, możesz ponownie przystąpić do odpowiedniego egzaminu. Upewnij się jednak, czy jest to możliwe w centrum egzaminacyjnym, gdzie chcesz podejść do egzaminu. 

Przy egzaminie TELC natomiast jest to rzadko stosowana procedura. Teoretycznie w regulaminie jest mowa o częściowym zaliczeniu egzaminu (nie na wszystkich poziomach jednak), w praktyce stosuje się to jedynie do części ustnej lub pisemnej. 


  1. Aby studiować w Niemczech muszę mieć zdany egzamin Goethe.

Możesz mieć zdany egzamin Goethe lub TELC - oba są uznanym potwierdzeniem umiejętności językowych.


  1. Łatwiej się zapisać na TELC niż Goethe.

Jest więcej miejsc, w których można zdawać egzamin TELC, więc to prawda. W jednym mieście może być nawet kilka placówek, które przeprowadzają egzamin. Liczba centrów egzaminacyjnych Goethe-Zertifikat jest mniejsza, z związku z tym jest mniej terminów.


  1. Do egzaminu nie jestem w stanie przygotować się sam/a.

To nieprawda. Jeśli umiesz się uczyć, masz dostęp do odpowiednich materiałów (w tym testów) to jak najbardziej możesz się przygotować.


A jeśli potrzebujesz pomocy, motywacji i chcesz osiągnąć wyniki w konkretnym czasie - chętnie Ci pomożemy:) Jeśli ciężko Ci ocenić, czy to już - czy jesteś wystarczająco przygotowany/a, żeby zapisać się na egzamin, możesz zgłosić się na bezpłatną lekcję próbną u nas. Dostaniesz Feedback bez mydlenia oczu:)


#Goethe#TELC#certyfikat
Julita
Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
2 Komentarze
Seba / 2023-07-04
Ile kosztuje kurs przygotowujący do Telc A2?
Andrzej / 2023-07-04
Dzięki za artykuł. Czy są różnice w oczekiwaniu na wyniki egzaminu?
#ST(link_blog_lista)