Blog

Niemieckie rodzajniki. 6 sposobów, jak nauczyć się der, die, das.

Każda osoba, która rozpoczęła przygodę z językiem niemieckim miała do czynienia z jednym z najbardziej nielubianych wyzwań gramatyki języka niemieckiego, czyli z nauką rodzajników – der, die, das. 

Poniżej przedstawię Wam kilka sprawdzonych sposobów, jak się ich nauczyć, ale najpierw odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie:

 

Czy uczyć się rodzajników czy jest sobie „odpuścić”?


Wszystko zależy od tego, w jakim celu uczysz się języka. Jeśli za dwa miesiące wyjeżdżasz do Niemiec do pracy i chcesz jak najszybciej się rozgadać – to nie jest to pora na wkuwanie der, die, das. Pomylenie rodzajnika der i das nie sprawi, że osoba, z którą rozmawiasz nie zrozumie, co chcesz powiedzieć. Ale jeśli planujesz poprawnie używać języka, masz ambicję mówić na wysokim poziomie to nie uciekniesz przed der, die, das.

 

1.     Naucz się kilku zasad

 

Jest kilka zasad i końcówek, których można się nauczyć, aby rozpoznać rodzajnik około 30-40% rzeczowników w języku niemieckich. Czyli królestwo rodzajników to trochę mniejszy chaos niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

 

Poniżej prezentujemy listę końcówek, które pomogą uporządkować wiedzę na temat rodzajników.

2.     Metoda skojarzeniowa – zwierzęta


W tej metodzie musisz użyć swojej wyobraźni. Przyporządkuj do każdego rodzajnika jedno zwierzę reprezentujące ten rodzajnik, np.


der Hund

die Katze

das Pferd

 

Kiedy uczysz się nowego słowa twórz obrazy w głowie, łącząc odpowiednie zwierzę z nowym słowem (żeby rodzajniki się zgadzały), np.:

der See, jezioro  wyobraź sobie psa kąpiącego się w jeziorze. Zobacz oczami wyobraźni jak pływa albo otrzepuje się z wody.

 

die Lampe, lampa  wyobraź sobie tym razem kota, który patrzy się na lampę, a potem z  zadowoleniem strąca ją łapą (wiesz o czym mówię, jak miałeś/aś do czynienia z kotem).

 

Twoje skojarzenia mogą być abstrakcyjne, dziwaczne, szokujące – nasz mózg lubi zapamiętywać rzeczy i połączenia, które go zaskakują.

 

3.     Metoda skojarzeniowa – kolory


Metoda ta jest coraz częściej używana w książkach – również w podręcznikach znajdziesz słowa, które podkreślone są kolorami:

der – niebieski

die – czerwony

das – zielony

 

Kiedy chcesz zapamiętać konkretne słowo z jego rodzajem znowu używasz wyobraźni. 

W przypadku der Schreibtisch (biurko) wyobrażasz sobie biurko w kolorze niebieskim lub zabrudzone atramentem, a kiedy chcesz się nauczyć das Hemd (koszula) widzisz przed oczami jaskrawo zieloną koszulę.

Te same zasady działają tu co we wcześniejszej technice – popuść więc wodze wyobraźni.

 

4.     Fiszki


Zapisz na kartkach niemieckie rzeczowniki, razem z ich rodzajnikami. Na jednej stronie kartki zapisz rzeczownik, a na drugiej jego odpowiadający rodzajnik. Jeśli jesteś w stanie, dodaj do fiszek obrazki lub rysunki przedstawiające rzeczowniki. Pomaga to wizualizować przedmioty i łączyć je z odpowiednimi rodzajnikami. Sięgaj po fiszki nawet na 10 minut dziennie – kluczem jest częste powtarzanie.

Zamiast zapisywać słówka na kartkach możesz stosować również aplikacje na telefon lub komputer. W Umlaut wszyscy kursanci mają konto premium w aplikacji Fiszkoteka, gdzie powtarzają słownictwo, które pojawiło się na lekcji.

 

5.     Aplikacje


Wspomniana Fiszkoteka to tylko jedna z aplikacji, które pomagają w uczeniu się rodzajników. Polecamy również aplikację Der Die Das. Baza aplikacji zawiera ponad 17 000 słówek, z których można tworzyć np. listy powtórek. Ciekawie prezentuje się też gra słowna oraz dwa poziomy zaawansowania. Aplikacja koncentruje się na rodzajników, nie znajdziemy tu jednak tłumaczenia słów.

 

6.     Ucz się zdań.


Zdania pokazują gramatykę w kontekście. Pamiętaj, żeby ucząc się każdego nowego słowa, spróbować zastosować je w konkretnym zdaniu. Kiedy uczysz się całych zdań, uczysz się języka w naturalnym kontekście, co pomaga zrozumieć, jak dane słowo lub wyrażenie, w tym rzeczownik z rodzajnikiem używane są w rzeczywistości. Pozwala to na lepsze przyswojenie rzeczowników wraz z ich rodzajnikiem.

#rodzajniki niemieckie#der die das#6 sposobów
Julita
Dodaj komentarz
Wpisz imię*
 
Treść komentarza*
 
0 Komentarze
#ST(link_blog_lista)